Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Křížová cesta Corona v kostele Ježíšovo srdce (Bischofswiesen)

Německo: Bavorsko - Bischofshofen

WWW:

Trvalo dlouho, než stál první farní kostel v oblasti dnešní politické farnosti Bischofswiesen. Až ve 20. století bylo možné založit farnost na ploše 34 km2. Z pastoračních ministrů z Berchtesgadenu si zaslouží zvláštní zmínku Josef Ametsbichler, který zde začal svou službu v roce 1920 jako 4. kaplan Berchtesgadenu. Stejně jako jeho předchůdci Koith, Forstner a Beierl se pokusil postavit svůj vlastní farní kostel pro Bischofswiesen - ukázalo se, že to byl těžký úkol!
Přes veškerou opozici se mu v letech 1924 až 1926 podařilo vybudovat dnešní kostel Nejsvětějšího srdce Páně s mnoha věrnými pomocníky. Protože stavba začala krátce po inflaci (listopad 1923), mohl být kostel vybaven pouze holými náležitostmi: starým, červem zamořeným hlavním oltářem z Berchtesgadenu, postavou Marie (dnes ve Winklu) a jednoduchým zpovědníkem. Peníze nebyly k dispozici ani na vápno.
Kromě politické komunity bychom rádi poděkovali architekta Georgu Metzendorfovi (1874 - 1934), který byl v té době velmi dobře známý a který navrhl celé plány pro „Vergeltův Gott“. Postupně kostel dostal své vybavení, které se postupem času měnilo. Kazatelna, přijímací lavice a boční oltáře musely udělat cestu pro obnovu kostela v letech 1974 až 1976. Vysoký oltář s postavou Nejsvětějšího srdce, dar od Berchtesgadena, byl nenapravitelný již v roce 1958. Za tímto účelem přišla do středu kostela nová reprezentace Nejsvětějšího Ježíše Krista Hanse Richtera (1958). Franz Schrederův kříž (1935) měl sloužit jako protějšek kazatelny. Zvláštní pozornost si zaslouží Cesta kříže od Gottfrieda Raspa (1927), který získal významné ocenění na umělecké výstavě.
Obecná rekonstrukce změnila farní kostel v letech 1996 až 2001. Poprvé byla hydroizolace střechy, celá instalace byla upravena podle nejnovějších technických norem a realizována soudržná celková umělecká koncepce. Při vstupu do kostela se divák poprvé setká s Pietem (Bartholomäus Pertiller, 1715), naproti němu je expresionistický kříž Franze Schredera (1938). Pod křížovou stanicí přicházíte vlevo od největšího uměleckého pokladu kostela, obraz Marie s dítětem a sv. Annu z Baroccia (1535–1612). Maria jako „matka života“ má na pravé straně příbytek Hanse Richtera (1961) „chleba života“ jako protějšek. V apsidě vynikají okna prof. Uhl, která vlevo jsou stanice ze života Marie (proklamace, Narození a zbožňování králů) a napravo ukazují Ježíšovu smrt a vzkříšení. Uprostřed je postava Nejsvětějšího srdce Ježíše od Hanse Richtera (vytvořeného v roce 1958 a přepracovaného v roce 2001), která představuje vzkříšeného Krista ve světle stříbrném. Jeho natažené ruce doslova nabízejí, že se s námi chce setkat a nést. Oltář (1974) jako centrum apsidy a kostela pochází také od berchtesgadenského umělce Hanse Richtera v podobě starožitného sarkofágu.

www.wikipedie.at

Křížová cesta CORONA

Hladová tkanina Berchtesgaden Collegiate Church byla první v Bavorsku v roce 1954. Návrh látky na půst pocházel od malíře Berchtesgadenu Gottfrieda Raspa. Asi před 29 lety vytvořil křížový kříž z obrázků z obráceného skla pro farní kostel Nejsvětějšího srdce Bischofswiese, který v té době získal na umělecké výstavě významné ocenění.
Křížová cesta CORONA byla na internetu publikována s doprovodnými texty k jednotlivým stanicím, které se vztahují k právě probíhající koronavirové pandemii. Pro představu uvádím namátkou jen některé:

1. stanice: Mytí rukou je na denním pořádku. Může nás ochránit před infekcí. Ale ne mytí Pilátových rukou. Jeho „Já nevinně umývám ruce“ znamená: To není moje věc. Ale utrpení, zejména viru Corona, nás ovlivňuje všechny.
Modlíme se za všechny postižené koronovým virem, za všechny nemocné lidi a jejich rodiny.

2. stanice: V těchto dobách musí mít každý speciální kříž. Nemoc, karanténa, oddělení od blízkých, žádná práce, žádný příjem, ohrožená existence, závazek k poslednímu, nadměrné nároky.
Modlíme se, abychom všichni měli sílu vydržet v této těžké době, jejíž konec není v dohledu.

4. stanice: Osobní setkání jsou přísně omezena. Více lze udělat po telefonu. Matka v pečovatelském domě také marně čeká na návštěvu a nemusí rozumět důvodu.
Modlíme se za všechny své blízké, které v tuto chvíli nemůžeme navštívit, a za všechny ty, kteří se během této doby postarají o ty, kteří to potřebují.

10. stanice: Ovlivňuje bezpočet majitelů malých podniků, střední a velké společnosti. Žádné příjmy z dalších plateb. Krize existence, krátkodobá práce nebo nezaměstnanost zaměstnanců.
Modlíme se za ty, kteří se zdají být zbaveni všeho, kdo neví, zda a jak bude pokračovat podnikání, podnikání, společnost, pracoviště a živobytí.

13. stanice: Jaké to bude, když hrozba viru Corona skončí? Co budeme trpět po dlouhou dobu? Jaké zkušenosti mohou změnit něco pozitivního pro naši spolupráci, pro naši víru a modlitbu, pro spasení ohroženého stvoření?
Modlíme se za dobrý způsob, jak náš svět může jít do budoucnosti, očištěný.

Herbert Messner

Kostel Svatého Kříže Kostel Svatého Kříže Interiér kostela Bohoslužba Dvě stanice
Kostel Svatého Kříže Kostel Svatého Kříže Interiér kostela, oltář Bohoslužba Dvě stanice
Kostel sv. Kříže Venkovní Krucifix Interiér kostela Hlavní oltář Panna Marie Ježíš
Kostel sv.Kříže Venkovní Krucifix Interiér kostela Hlavní oltář Panna Marie Ježíš


Křížová cesta vytvořená Gottfriedem Raspem 1992.
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává Matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš mluví k ženám
Ježíš odsouzen Ježíš přijímá kříž Ježíš padá poprvé Ježíš potkává matku Šimon pomáhá Veronika otírá tvář Ježíš padá podruhé
Ježíš padá podruhé Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí matky Ježíš dán do hrobu
Ježíš mluví k ženám Ježíš padá potřetí Ježíš svlečen ze šatů Ježíš přibit na kříž Ježíš umírá na kříži Ježíš v náručí matky Ježíš dán do hrobu


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp